Ana Sayfa / Windows / Windows SID Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Windows SID Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Bilgisayar Sistem ve Ağ Uzmanlığı konusu derslerinde gösterilen fakat bilgisayarcılar tarafından yada bilgisayar kullananlar tarafından pek bilinmeyen Windows SID numarası nedir? SID numarası nasıl öğrenilir?

Windows SID Nedir?

Bilgisayarda yeni bir işletim sistemi kurulduğunda ve bilgisayardaki her bir kullanıcıya verilen bağımsız bir kimlik numarasında Windows SID denir. SID (Security İdentifier) kelimesinin kısa yazılımıdır. Her vatandaşın kendisine ait bir TC Numarası’nun olduğu gibi bilgisayarlarında işletim sistemi kurulduğunda anda kendisine ait bağımsız bir numara atanmasıdır.

Bilgisayar bazlı ve kullanıcı bazlı SID numaraları bir network ağında girildiğinde bu SID numarası satesinde o bilgisayarı tanınmaktadır.

SID Numarası Ne Zaman Oluşur?

Bilgisayara yeni bir işletim sistemi kurulmaya bağlandığında SID numarası oluşur. SID numarası günümüze NT4 versiyonundan bu yana kullanılmaya başlanmıştır.

Windows SID Numarası Öğrenme

Bilgisayar SID Numarası nasıl bulunur? Bilgisayar SID numarası öğrenmek aslında oldukça kolaydır. SID Numarası bulmak için Win+R tuşuna birlikte basılarak Command Prompt açılır. Açılan pencerede “Whoami /all” komutunu yazarak bilgisayar kullanıcı adı, SID numarasını görebilirsiniz.

Bu makelemde Windows SID Nedir? Nasıl Öğrenilir? anlattım. Bir sonraki makalemimizde görüşmek üzere..
Sorularınızı iletişim bölümünden yazabilirsiniz.

Bunada Göz Atın

PHP Types

Type Comparison There are two types of comparison: loose comparison with == and strict comparison …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir