Ana Sayfa / Windows / DNS Nedir? DNS Nasıl Değiştirilir?

DNS Nedir? DNS Nasıl Değiştirilir?

DNS Nedir?

DNS olarak bilinen Domain Name System (Alan Adı Sistemi) cihazların ve web sitelerin sahip olduğu 12.34.567.89 gibi IP adresleri yerine aranan web sitesine alan adı ile ulaşılmasını sağlayan bir sistemdir.

Telefon, tablet, bilgisayar, laptop gibi tüm cihazların ve web sitelerinin bir IP’si vardır. DNS bir telefon defteri gibi cihazların ve web sitelerinin IP adreslerini ve alan adlarını eşleştirir. Bir arama yapacağınız zaman tarayıcınıza 64.233.160.0 yerine Google.com yazmanızı sağlayan sistem DNS’tir.

Her cihazın bir IP adresi vardır fakat ulaşmak istenilen tüm web sitelerinin IP adresleri hatırlanması mümkün olmayacağından DNS kullanılmaktadır. DNS sistemi olmasaydı bir web sitesine ulaşmak tarayıcıya 13.35.23.32 gibi IP adresinin yazılması ile mümkün olacaktı.

DNS Nasıl Çalışır?

DNS’in tarayıcıya yazılarak aranan bir alan adını bir IP adresine çevirmesi saliseler içinde gerçekleşen bir işlemdir fakat aslında birkaç adımdan oluşur. Sürecin nasıl işlediğine bakalım.

Tarayıcınıza bir web sitesinin adını yazdığınızda sırasıyla şu işlemler gerçekleşir;

  • Bilgisayarınız aradığınız web sitesinin IP adresini ağ ayarlarına girilmiş DNS Sunucunuza sorar.
  • Daha önce ziyaret edilmiş bir web sitesinin IP’si cache belleğinde tutulur.
  • Cache belleğinde bulunmayan bir web sitesi için IP adresi çözümlemesi için DNS Server’a başvurur ve DNS Server’ın bulunduğu Root Name Server’a yönlendirme yapılır.
  • Root Server aradığınız domain adresinin kayıtlı olduğu TLD Sunuculara yönlendirir.
  • TLD Sunucular web sitesinin bulunduğu sunucuya yönlendirerek sayfaya ulaşmanızı sağlar.

DNS Neden Değiştirilir?

Hızı ve Güvenliği Arttırmak
Üçüncü parti DNS sunucuları internet servis sağlayıcınızınkinden daha hızlı olabilir. Hız konusu üçüncü parti DNS sunucularının coğrafi olarak size ne kadar yakın olduğuna bağlı olduğu için bu madde her zaman geçerli olmasa da DNS değiştirmek hızı yükseltmek için denenen bir yöntemdir. Hızı arttırmak gibi güvenliği de arttırmak için yeni bir DNS sunucusu denenebilir.

Ebeveyn Denetimleri
Küçük çocukların web sitelerine erişimini kontrol etmek ve kısıtlamak amacıyla da DNS değiştirilmektedir. Bu filtrelemeyi yapmanın en kolay yollarından biri DNS sunucularınızı open DNS ile değiştirmektir. Bu değişikliği yaptığınızda evdeki telefon, bilgisayar, oyun konsolları, tablet gibi elektronik cihazların hiçbirinden erişime kapattığınız web sitelerine ulaşamayacaktır.

Reverse DNS Nedir?

Ters Domain Adı Sistemi anlamına gelen Reverse DNS aranan bir alan adını IP’ye dönüştüren DNS sunucusunun işlevini ters şekilde yerine getirmesi işlemine verilen isimdir.

DNS sisteminde işlem bir alan adının aranması ve sunucunun bu alan adının ait olduğu IP adresine kullanıcıyı yönledirmesiyken, Reverse DNS’te işlem IP adresinin aratılıp kime ait olduğunu bulma işlemidir fakat DNS’le aynı şekilde işlemez.

Reverse DNS kayıtlarını tutmak için özel bir PTR kayıt tipi kullanılır. PTR kaydı ile ters DNS adresi IP + .in-addr.arpa şeklinde olur.

Örneğin 12.34.56.78 DNS adresinin tersi 12.34.56.78.in-addr.arpa’dır.

Reverse DNS daha çok bir web sitesi ziyaretçisinin nereden geldiğini veya bir e-posta iletisinin nereden geldiğini izlemek gibi işlemler için kullanılır.

Genellikle DNS kadar önemli değildir. Ziyaretçiler herhangi bir Reverse DNS olmadan web sitenize ulaşmaya devam ederler.

Ancak, Reverse DNS özellikle bir uygulama için önemlidir.

İnternetteki çoğu e-posta sunucusu, Reverse DNS adresi olmayan IP adreslerinden gelen e-postaları reddetmek üzere yapılandırılmıştır.

Bu nedenle, kendi e-posta sunucunuzu çalıştırıyorsanız, giden e-postanın gönderildiği IP adresi için Reverse DNS olması gerekir.

IP adresinizin ters DNS kaydının, orada olduğu sürece neye işaret ettiği önemli değildir. Bir e-posta sunucusunda birden çok etki alanı barındırıyorsanız, birincil alan olarak hangi etki alanı adını göstereceğini belirtmek için yalnızca DNS’i ayarlayın.

(ters DNS kontrolü yapan e-posta sunucuları, tek bir IP adresinde birçok etki alanı barındırmanın normal olduğunu ve IP için bu etki alanlarını ters DNS’de listelemenin imkansız olacağını kabul eder).

Bu makelemde DNS Nedir? DNS Nasıl Değiştirilir? anlattım. Bir sonraki makalemimizde görüşmek üzere..
Sorularınızı iletişim bölümünden yazabilirsiniz.

Bunada Göz Atın

PHP Types

Type Comparison There are two types of comparison: loose comparison with == and strict comparison …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir