Ana Sayfa / Windows / Windows 10 İşletim Sistemi

Windows 10 İşletim Sistemi

Windows 10 işletim sistemi nedir? Windows 10 işletim sistemi ne zaman çıkarılmıştır?

Windows 10 , Microsoft tarafından geliştirilen Windows NT işletim sisteminin önemli bir sürümüdür . Yaklaşık iki yıl önce piyasaya sürülen Windows 8.1’in halefidir ve kendisi 15 Temmuz 2015’te üretime geçmiştir ve 29 Temmuz 2015’te genel olarak genel kullanıma sunulmuştur. Windows 10, Windows 10 için kullanıma sunuldu. üzerinden indirmek MSDN ve TechNet perakende kopya için ücretsiz bir yükseltme olarak, Windows 8 ve Windows 8.1’de aracılığıyla kullanıcıların Windows Mağazası , ve Windows 7 yoluyla kullanıcılara Windows Update. Windows 10, Windows Insiders tarafından sunulan ek Windows 10 test derlemelerine ek olarak, kullanıcılar için hiçbir ek ücret ödemeden kullanılabilen yeni yapıları sürekli olarak alır . Kurumsal ortamlardaki cihazlar, bu güncellemeleri daha yavaş bir hızda alabilir veya on yıllık uzatılmış destek ömürleri boyunca yalnızca güvenlik yamaları gibi kritik güncellemeleri alan uzun vadeli destek kilometre taşlarını kullanabilir.

Windows 10, orijinal sürümünden sonra çoğunlukla olumlu eleştiriler aldı. Eleştirmenler, Microsoft’un önceki Windows sürümleriyle uyumlu olarak masaüstü odaklı bir arabirim sağlama kararını övdü, Windows 8’in tablet odaklı yaklaşımının aksine, Windows 10’un dokunmatik kullanıcı arabirimi modu, dokunmatik odaklı arabirim üzerinde gerilemeler içerdiği için eleştirildi. selefi. Eleştirmenler ayrıca Windows 10’un Windows 8.1 üzerindeki paket yazılımındaki iyileştirmeleri, Xbox Live entegrasyonunu, ayrıca Cortana kişisel asistanının işlevsellik ve yeteneklerini ve Internet Explorer’ın Microsoft Edge ile değiştirilmesini övdü.. Bununla birlikte, medya kuruluşları, zorunlu güncelleme yüklemesi, işletim sistemi tarafından Microsoft ve ortakları için gerçekleştirilen veri toplama konusundaki gizlilik endişeleri ve işletim sistemini piyasaya sürüldüğünde tanıtmak için kullanılan reklam yazılımı benzeri taktikler dahil olmak üzere işletim sistemi davranışlarındaki değişiklikleri eleştirdi .

Microsoft başlangıçta Windows 10’un piyasaya sürülmesinden sonraki üç yıl içinde bir milyardan fazla cihaza yüklenmesini amaçladı; bu hedefe, 16 Mart 2020’de piyasaya sürülmesinden neredeyse beş yıl sonra ulaşıldı. Ocak 2018 itibariyle, Windows 10 , Windows’un dünya çapındaki en popüler sürümü olarak Windows 7’yi geride bıraktı. Haziran 2021 itibariyle, Windows PC’lerin %79’unun, tüm PC’lerin %58’inin (geri kalanı daha eski Windows sürümleri ve macOS ve Linux gibi diğer işletim sistemleridir) ve tüm cihazların %24’ünün olduğu tahmin edilmektedir. (mobil, tablet ve konsol dahil) Windows 10 kullanıyor. 24 Haziran 2021’de Microsoft, Windows 10’un halefi Windows 11’i duyurdu. 2021’in sonlarında piyasaya sürülecek ve 2022’nin başlarında tüm uyumlu cihazlarda kullanıma sunulacak.

Bu makelemde sizlere Windows 10 İşletim Sistemi hakkında bilgi verdim. Bir sonraki makalemimizde görüşmek üzere..

Sorularınızı iletişim bölümünden yazabilirsiniz.

Bunada Göz Atın

PHP Types

Type Comparison There are two types of comparison: loose comparison with == and strict comparison …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir